Ana SayfaMilliyet.com.tr
Untitled Page
Untitled Page
Türkiye'yi neler bekliyor?

Bu yılın başında, Türkiye ile ilgili beklentileri yazmıştım. "2007 Türkiye'ye neler getirecek?" yazısından aynen aktarıyorum: Ülkemiz bu yıl yeni bir dönemin başlangıcına tanık olacak ve radikal değişiklikler yaşayacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi toplumda huzursuzluk ve gerginlik yaratabilir, bu durum Meclis'te büyük tartışmalara neden olabilir. Başbakan Erdoğan yeni girişimleriyle dikkat çekecek. Ekonomide istikrarın korunup korunamayacağı konusu hep gündemde kalacak. Sonbaharda Kuzey Irak'ın durumu ve ülkemizin iç güvenliği Türkiye'yi çok daha aktif bir konuma getirebilir. 

Şaşırtıcı değil mi? Gerçekten de radikal bir yıldayız. Yılın bu ayları ülkemiz açısından her zaman yeni trendlerin ortaya çıktığı zamanlara denk gelir. Adeta önümüzdeki aylarda ortaya çıkabilecek önemli konuların filiz verdiğini görürüz. Zira ülkemiz 29 Ekim doğumlu olduğu için, yıllık güneş dönüşü haritasında yeni konular üç ay öncesinden başlar. İşte şimdi de böyle bir noktadayız ve bu nedenle, 2007 Ekim'inde tam olarak aktif hale gelecek olan yeni güneş dönüşü haritası üzerinde durabiliriz.
Bu haritada ortaklaşa konuları, anlaşmaları ve koalisyonları temsil edebilecek Terazi burcu yükseliyor. Yükselen derecesinin "yanan yol" içinde kalması belalı bir döneme işaret ediyor. Terazi'nin yükseldiği yıllarda diplomasi, dış ilişkiler, anlaşmalar ve anlaşmazlıklar çok güçlü biçimde vurgulanır. Ancak bu konular yanan yol altında tartışmalara, huzursuzluklara ve kısır çekişmelere de yol açabilir.

İki önemli gösterge
Terazi ülkemizin içişlerini, toprağı ve güvenlik konularını anlatan 4'üncü evinde yer aldığı için, kuşkusuz sözünü ettiğimiz toprak, güvenlik konuları da bu huzursuzluklardan payını fazlasıyla alacaktır. 

Bu haritada iki önemli gösterge daha var. Bunlardan ilki savaş gezegeni Mars'ın haritanın tepesinde, Yengeç'te 10'uncu evde yani yönetimi ilgilendiren alanda olması. Kuşkusuz 2007 başında öngörülerimi yazarken, özellikle bu göstergeye dayanarak, sonbaharda Kuzey Irak'ın durumunu ve ülkemizin daha aktif olabileceğini yazmıştım. 

Bu konuyu yeniden vurgulamak gerekiyor. Nitekim ülkemizin yükselen burcunda, yani halk ve ülke imajımızın dünya önünde çok daha belirgin olacağı yerde, içinde savaş gezegeni Mars'ın da olduğu bir döneme ilerlemekteyiz. 

Mars 29 Eylül'de Yengeç burcuna geçecek ve 15 Kasım'da gerileyeceği için, etkileri 2008 Ocak'ına kadar sürecek olan, zorlu ve sıcak temaların hakim olduğu bir mevsim yaşayacağız. Özellikle aralık ayından itibaren dış politikada yeni dengelerin oluşmaya başladığını görebiliriz. 

Haritadaki ikinci dikkat çeken gösterge, değişken burçlarda yer alan büyük kare. Bu büyük kare içinde Venüs (Terazi yöneticisi), Ay, Uranüs ve Jüpiter yer alıyor. Değişken kare bir o bir bu yana sürüklenmeyi, büyük dalgalanmayı ve kararsız dengeleri, bu nedenle huzursuzluğu açıklıyor. 

12'nci evde kalan Venüs elde olmayan nedenlere, gizli düşmanlıklara ve İkizler burcundaki Ay toplumu ikileme sokan sonuçlara işaret ediyor. Tüm bu zor görünüme karşın, bu yıl ülkemiz 1'inci ev profeksiyonu yaşayacak. Yani halk kendini ilgilendiren konularda her zaman ön planda olacak.

Önümüzdeki dönemde 2008 Şubat'ına özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü ocak ayından itibaren ortaya çıkacak olan yeni koşullar içinde bulunduğumuz milliyetçi vurguların yaşandığı atmosferin artık şekil değiştireceği, özellikle ABD ile ilişkilerin yeni bir dönem yaratacağı farklı dengeler getirecek.

Web: www.hakankirkoglu.com
© Copyright 2011 Milliyet Bize Ulaşın
Add to Google